Suzuki Jimny with offroad camping tent

Namiot dachowy SNAILER Alduo – recenzja

Kewin Krawczyk
Jestem entuzjastą off-roadu, okazjonalnym podróżnikiem, miłośnikiem gadżetów i zapalonym fotografem. Na swoim blogu dzielę się wiedzą i doświadczeniami z moich wojaży.

Kiedy zacząłem podróże terenówką, namiot dachowy zawsze był w moich marzeniach. Początkowo przyciągał mnie głównie swoim wyglądem i klimatem wyprawowym, ale z czasem doceniłem również jego wygodę i funkcjonalność.

Dlaczego wybrałem namiot dachowy i dlaczego w twardej skorupie?
Zaraz postaram się to wszystko wyjaśnić.

Wszystkie dane techniczne znajdziecie na stronie producenta – Namiot dachowy SNAILER Alduo, ja natomiast skupię się na moich osobistych doświadczeniach i spostrzeżeniach. Miłej lektury!

Dlaczego hardshell?

Początkowo rozglądałem się za namiotami bez skorupy, głównie ze względu na niższą cenę.
Chciałem wybrać miękki namiot dachowy również dlatego, że rozłożenie go na bok daje niewielkie schronienie nad głową, ale prawda jest taka, że markizy to nie zastąpi. Ostatecznie przeważyły jednak liczne argumenty na korzyść skorupy twardej.

Zamknięta skorupa chorni

Twarda skorupa zapewnia pełną ochronę miejsca do spania przed każdymi warunkami atmosferycznymi. Nie muszę się martwić, że woda czy pył dostaną się do wnętrza namiotu.

Zamknięty namiot SNAILER Alduo ma jedynie 17,5 cm wysokości!

Możliwość montażu dodatkowych akcesoriów

Namioty dachowe w twardej skorupie z reguły posiadają szynę, do której można zamontować naprawdę wszystko. W przypadku namiotu dachowego Snailer Alduo, mamy możliwość montażu śrub M6 z płaską główką, bądź włożenia do szyny półnakrętki. W ten sposób można zamontować praktycznie wszystko, od haczyków, przez uchwyty na narzędzia, aż do mocowań do trapów. W taki sposób są też zamontowane haczyki do drabinki czy uchwyt do otwierania namiotu.

Dodatkowe miejsce na dachu

Posiadanie namiotu dachowego na pojeździe terenowym nie musi wiązać się ze stratą miejsca na bagaże. Oczywiście tylko przypadku namiotu w twardej skorupie.

Na namiocie dachowym bez problemu zamontujemy różne elementy. Ja obecnie mam zamontowane railingi (na zdjeciach jeden, bo akurat przed wyprawą zgubiłem śrubki przy majsterkowaniu), na których z łatwością wyladują trapy i skrzynia. W przyszłosci będę chciał też zamontować panele słoneczne.

Montaż namiotu dachowego

Namiot można zamocować na railingach, co sprawi, że będzie umieszczony możliwie najniżej.

W moim przypadku namiot dachowy Snailer zamontowany jest na bagażniku dachowym Front Runner Slimline II (KRSJ003T) [26kg]. Takie rozwiazanie pozwala ściągnąć namiot kiedy jest nieużywany i zachować przestrzeń bagażową.

Osobiście nie przewiduję ściągania namiotu, ale pomimo to zostawiam bagażnik dachowy „w razie czego”. Drugim powodem jest to, że mam już przy bagażniku dachowym zainstalowany cały system oświetlenia.

Namiot SNAILER Alduo waży 68kg. Razem z bagażnikiem, LED barem, światłami i okablowaniem to prawie 100kg na dachu.

Co potrzeba do zamontowania namiotu dachowego?

Bagażnik dachowy lub railingi

Namiot Snailer Alduo jak i inne namioty dachowe z łatwością da się zamontować na railingach. Czyli tak naprawdę nie potrzebujemy pojazdu terenowego, aby spać na dachu.

Bagażnik dachowy można spotkać chyba na każdym pojeździe terenowym. Jednym z jego uniwersalnych zastosowań jest właśnie możliwość montażu namiotu dachowego. Jednak bagażników dachowych jest tak wiele, że najlepiej skontaktować się z producentem namiów i upewnić, że wszystko będzie pasować.

W przypadku mojego Jimny’ego i bagażnika Front Runner, belka mocujaca namiotu musiała być lekko skrócona.

Opcjonalnie: Zawieszenie

Zawieszenie, czyli sprężyny i amortyzatory, muszą być wystarczajace do zwiększonego udźwigu. Jest to kluczowe przy zwiększeniu masy pojazdu, szczególnie jeśli zwiększamy wagę na dachu. Ja w swoim Suzuki Jimny mam zamontowany Zestaw Zawieszenie Pedders +2″. Dało to nie tylko zwiększenie ładowności, ale też diametralnie zmieniło się prowadzenie pojazdu. Dużo lepsze tłumienie i brak efektu bujania budą, jak to jest w przypadku fabrycznego zawieszenia, które nawet bez namiotu dachowego warto wymienić od razu. Oczywiście każdy pojazd to inna historia.

Jazda z namiotem dachowym

Spalanie

Obawiałem się, że przy takiej konstrukcji spalanie będzie znacznie większe. Wydaje mi się, że spalanie wzrosło o jakiś 1L/100km, ale to szacunki na oko. W krótkim czasie dokładałem do mojego wyprawowego Jimnyego dużo elementów zwiekszajacych wagę i osłabiajacych i tak już średnią opływowość małego kanciaka.

Obecnie podczas jazdy ekonomicznej, bez szaleństw i zrywów, ze wszystkimi modyfikacjami i namiotem na dachu mam spalanie ok 7,5-8,5L / 100km. Wydaje mi się, że golasem spalanie uzyskiwałem w przedziale 6-7L/100km. Jeśli też masz Jimniego, daj znać w komntarzu jak to wygląda u ciebie.

Wiatr

Pierwszy tydzień testów namiotu był prawdziwym chrzestem bojowym. Podczas powrotu z Włoch, całą drogę Jimny pokonywał w Cyklonie Boris. Ogromna ilosć opadów i wiatr sięgajacy w porywach 100km/h próbowały wytrącić pojazd z trasy. Na szczęście nic takiego sie nie stało. Namiot tworzy w przypadku Jimny’ego „daszek” z przodu, którego obecność można było odczuć przy porywach wiatru.

Przy umiarkowanej a nawet lekko wietrznej pogodzie nie odczujemy jakoś specjalnie namiotu. Tutaj warto jeszcze raz podkreślić, że istotna jest modyfikacja zawieszenia bo to właśnie ono wpływa najbardziej na sterowność.

Expedition setup with rooftop tent on Suzuki Jimny

Hałas

Ze względu na swoją sztywną opływową budowę, namioty w twardej skorupie powinny generować znacznie mniejszy hałas niż namioty przykryte materiałem.

Ja nie zauważyłem przy Jimnym praktycznie żadnej różnicy w głośności.
Pojawił się natomiast świst, ponieważ pomiędzy bagażnikiem a namiotem powstała praktycznie niezauważalna szpara. Problem ten łatwo naprawiłem wkładając do szyny bagażnika gumową listwę. Teraz namiot opiera się na niej z przodu i z tyłu. Uszczelniła ona łączenie, a także zabezpieczyła potencjalne drgania pomiędzy bagażnikiem a namiotem.

Warto zaznaczyć, że każdy pojazd się od siebie różni, inne dodatkowe mocowania mogą generować inny poziom dźwięku.
W skórcie, w przypadku namiotu dachowego Snailer Alduo zamocowanego do bagażnika Front Runner (z deflektorem), nie ma praktycznie żadnego dźwięku generowanego przez namiot.

Rozkładanie i składanie namiotu Snailer Alduo

I tutaj naprawdę mówimy o sekundach…

Fasters rooftop tent

Prawdziwa magia. Dosłownie kilka sekund i mamy namiot rozłożony, niewiele więcej sekund i namiot jest szczelnie złożony.


Dla mnie, jako bzika na punkcie optymalizacji procesów i czasu, to prawdziwa gratka!

Taka optymalizacja to nie tylko więcej czasu na przygotowanie reszty kampingu. Wyobraź sobie sytuację, gdy chcesz podczas podróży zdrzemnąć się na chwilę po obiedzie. Po prostu otwierasz namiot gdziekolwiek w krzakach, 15 min i można jechać dalej.

Rozkładanie namiotu dachowego SNAILER Alduo

Wystarczy odpiąć dwie klamry i dalikatnie popchnąć za rączkę. Siłowniki zrobią resztę.
Dwa pałągi naciągające daszek założymy bez wchodzenia do namiotu. Ja pałągi trzymam razem z drabinką za fotelami.

Całość operacji to kilkanaście sekund.

Składanie namiotu dachowego SNAILER Alduo

Po wyciągnięciu pałągów, wystarczy pociągnąć za pasek, a przed samym domknięciem dopchać z każdej strony materiałowe ścianki, upewniając się, że nic nie wychodzi poza skorupę. Dosłownie 5 ruchów. Dołączona gumka ułatwia wsuwanie materiału namiotu do środka. Domykamy górną część za pomocą siłowników i gotowe.

Całość operacji to kilkadziesiąt sekund.

Wnętrze namiotu SNAILER

Obicie materiałowe

Aluminiowa część pokryta jest miłą w dotyku tkaniną, dzięki czemu w przypadku kondensacji powstałej wskutek oddychania, wilgoć nie skrapla się i nie spływa po aluminiowej obudowie. Warto na to zwrócić uwagę przy kupnie namiotu dachowego w aluminiowej osłonie.


SNAILER zadbał o to aby obie strony wnętrza były w pełni zabezpieczone tkaniną, która przytrzyma wilgoć, nie pozwalajac jej skraplać się i spływać po ściance. Gdyby nie to, nad ranem mogłaby nas zaskoczyć woda przy wejściu do namiotu.

Materac

Tutaj ogromnie pozytywne zaskocznie. Materac wyprodukowany na Słowacji to pierwszy na świecie dwuwarstwowy materac dokładany do namiotu dachowego. Nie trzeba, tak jak w przypadku innych producentów, wymieniać materaca na wygodniejszy, bo tutaj w komplecie z namiotem mamy materac najwyższej klasy.

Materac składa się z dwóch warstw mających po 3,5cm. Dolna twardsza zapewnia sprężystość nawet jeśli opieramy się ręką czy siedzimy na kolanach. Górna miękka pianka jest dla komfortu leżenia. Na tym 6-centymetrowym materacu wysypiam się lepiej niż we własnym łóżku.

Całość zapakowana jest w rozpinaną dwustronną poszewkę. Górna warstwa, z przyjemnego w dotyku materiału, dolna to wodoszczelna guma.

Mata kondensacyjna

Materac leży na macie kondensacyjnej. To jeden z najważniejszych, chociaż często zapominanych, elementów. Producent namiotów dachowych SNAILER zadbał o to, aby pod żadnym pozorem nie dopuścić do sytuacji, w której do materaca dostanie się wilgoć.

Po co mata kondensacyjna w namiocie dachowym?

Nie tylko zwiększa sprężystość materaca, ale przede wszystkim tworzy warstwę powietrza pomiędzy podłogą namiotu a materacem. Dzięki temu wilgoć (która jest nieunikniona podczas spania w namiocie) ma przestrzeń do odparowania, a także nie ma styku z materacem, więc zostanie on suchy nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Przetestowałem już namiot podczas sporych wilgoci i kilkudniowych ulew deszczowych. Materac zawsze był suchy i nie ma możliwości, żeby coś poszło nie tak kiedy jesteśmy na wielodniowej wyprawie.

Pasek LED

W komplecie do namiotu dachowego SNAILER Alduo jest zamontowany pasek LED, którym, po podłączeniu do power banka, można sterować przełącznikiem na kablu. Ma on możliwość ustawienia kilkustopniowego poziomu jasności.

Bardzo fajna sprawa, chociaż mi białe, szpitalne światło nie odpowiada, nie jest też ono dobre dla oczu zaraz przed snem. Wolałbym światło w ciepłej barwie z możliwością przełączenia na całkowicie czerwone, które nie przyciąga owadów i komarów. Na szczęście taki pasek LED można z łatwością samemu wymienić.

Siatka na ubrania

W namiocie można bez przeszkód przebrać się w piżamę i zostawić ubrania w siatce. Nie zajmują one przestrzeni do spania, a rano można wyjść z namiotu gotowym do akcji.

Kieszonki na drobiazgi

Dwie pojemne kieszonki po obu stronach na drobiazgi, które chcemy mieć zawsze przy sobie.

Uszczelnienie i zamki

Jakość uszczelnienia, sklejenia materiałów i zamków jest doskonała. To co również mi się podoba, to to, że każdy element namiotu można odpiąć. W przypadku jakiegoś uszkodzenia nie trzeba się więc martwić, że cały namiot musiałby iść do naprawy.

Otwory wejściowe w namiocie dachowym SNAILER

Mamy tutaj dwa symetryczne wejścia po bokach oraz jedno duże z tyłu namiotu. Wszystkie trzy są wyposażone w dwie warstwy: materiałową, która całkowicie zamyka przestrzeń, oraz moskitierę, która chroni przed owadami. Taki układ daje wiele możliwości regulacji temperatury i przepływu powietrza.

Moskitiery, choć przepuszczają powietrze, delikatnie je blokują, co jest korzystne w chłodniejsze dni, pozwalając na komfortowy sen bez obawy o zmarznięcie. Gdy zamkniemy materiałową warstwę, mamy pełną izolację od wiatru i zimna. Otwieranie lub uchylenie przeciwległych okien pozwala na cyrkulację powietrza i przyjemny przewiew. Możemy też zamknąć boczne ściany, zostawiając jedynie moskitierę z tyłu, bez ryzyka, że się wychłodzimy. Ilość opcji regulacji temperatury i przewiewu jest naprawdę imponująca – można by o tym napisać cały artykuł!

Tylne wejście ma odwrotny układ warstw niż boczne – materiałowa warstwa jest na zewnątrz, co zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza namiotu podczas rozkładania w deszczu, zanim daszek zostanie rozstawiony. Dodatkowo, główne drzwi mają wbudowany pałąk, który zapobiega ich trzepotaniu na wietrze, nawet jeśli nie są w pełni zapięte.

Boczne wejścia mają materiałową warstwę od środka, co ułatwia szybkie zamknięcie namiotu, gdy temperatura zaczyna spadać.

Suzuki Jimny with offroad camping tent

Jak spać w namiocie dachowym?

Jak najczęściej!

A tak na serio, to chciałem tutaj tylko dodać, że świetnie się sprawdza dwuosobowy śpiwór Outwell Contour Lux Double. Doposażony w dwie ulubione poduszki jaśki, to wszystko czego trzeba aby się dobrze wyspać w namiocie dachowym. Taki komplet naprawdę grubej kołdry z poduszkami zostawiam w namiocie podczas podróży. Tak więc po otwarciu namiotu wszystko jest gotowe do spania.

Namiot SNAILER Alduo jest wystarczajaco duży i przestrzenny aby mogły się w nim wyspać 2 osoby. Informacyjnie – mam 181cm wzrostu.

Akcesoria do namiotu SNAILER Alduo

Drabinka

Drabinka teleskopowa o maksymalnej wyoskości 230cm waży 6kg. Jest to jedna z najlżejszych drabinek tego typu.

Ja osobiście trzymam drabinke w pokrowcu za fotelami, nie w namiocie.
W ten sposób nie trzymam potencjalnie mokrej czy brudnej drabinki tam gdzie śpię. Nie muszę też sięgać do namiotu podczas skłaldania/rozkładania, co znacznie skraca cały proces. Dodatkowo odciążam dach o 6kg.

Drabinka jest tak szybka i łatwa w obsłudze, że zakończę ten temat w zdaniu, które właśnie czytasz.

Haczyki i worki na obuwie

W zestawie z namiotem dachowy SNAILER Alduo dostajemy też dwa nieprzemakalne worki z siatkąu dołu. Super sprawa żeby zostawic w nich brudne, czy mokre buty przed wejściem do namiotu. Worki są fajnie zrobione, bo nie przemokną nawet podczas obfitej ulewy, a jednocześnie mokre buty skapią przez siatkę i się osuszą.

Podsumowanie

Namiot dachowy na terenówce to nie tylko początek zupełnie innego stylu podróżowania, ale także zwiększenie komfortu i oszczędność czasu.

Dlaczego akurat SNAILER Alduo? Mam nadzieję, że po przeczytaniu tej recenzji już wiecie dlaczego. Przez długi czas próbowałem się przekonać do „miękkiego namiotu”, ale ostatecznie ilość argumentów za namiotem w twardej skorupie sprawiła, że wybór padł na namiot SNAILER Alduo, który jest niezwykle przemyślany i dopracowany a także w przystępny cenowo.

Przetestowany namiot na dobre zawita w mojej małej terenówce. Jeśli ten artykuł pomógł wam w decyzji czy i jaki namiot dachowy wybrać, na pewno mogę polecić sprawdzony przeze mnie model Alduo od SNAILER: https://snailer.eu/roof-tents/1-snailer-alduo-rooftop-tent.html

Galeria zdjęć namiotu dachowego SNAILER na Suzuki Jimny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.