Yamaha Tenere XT660ZA accesories and modifications

Moje modyfikacje i akcesoria do XT660ZA

Kewin Krawczyk
Jestem entuzjastą off-roadu, okazjonalnym podróżnikiem, miłośnikiem gadżetów i zapalonym fotografem. Na swoim blogu dzielę się wiedzą i doświadczeniami z moich wojaży.

Trzy lata i ponad 60 000 kilometrów po drogach i bezdrożach Europy w najróżniejszych warunkach. Przez ten czas moja Yamaha Tenere XT660Z została wyposażona w różne akcesoria i modyfikacje. Dzisiaj uważam, że jest w pełni kompletna i posiada wszystko czego potrzebuję do podróżowania.

Spis treści

Akcesoria

Handbary Barkbusters

Jako pierwsze (i chyba najważniejsze) akcesorium, które chciałbym opisać to handbary. W motocyklach ADV ich głównym zastosowaniem jest ochrona klamek przed złamaniem, a nie ochrona dłoni przed wiatrem jak wielu mylnie myśli.

W moim przypadku najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o mocowanie okazały się handbary Barkbusters. Przewagą tego modelu nad innymi jest bardzo wytrzymała aluminiowa konstrukcja. Jest to absolutnie najważniejszy element ochronny motocykla. Bez nich nawet niewinne upuszczenie motocykla na ziemię mogłoby się skończyć złamaną dźwignią sprzęgła lub, co gorsza, hamulca. Podczas podróży off-road nie można sobie pozwolić na taką awarię.

Barkbusters służą mi od 60 000 km i swoje zadanie spełniły niezliczoną ilość razy. Plastikowe osłonki świetnie też chronią dłonie przed gałęziami podczas przeciskania się przez gąszcz.

https://barkbusters.net/what-fits-my/yamaha/xt660/vps/two-point-mount/

Podnóżki SW-Motech

Podnóżki to jeden z elementów, w które zainwestowałem zdecydowanie za późno. Dużo większa powierzchnia podnóżka pozwala lepiej kontrolować motocykl w terenie. Balansowanie motocyklem na stojąco odbywa się głównie z wykorzystaniem przenoszenia ciężaru na podnóżek. Od tego zależy czy w zakręcie wpadniemy w poślizg, czy zyskamy lepszą przyczepność. Dłuższe podnóżki = dłuższa dźwignia, a co za tym idzie – precyzyjna kontrola.

SW-Motech oferuje podnóżki adventure z opcjonalną nakładką gumową, która osłabia drgania motocykla przenoszone na nogi. Zazwyczaj jeżdżę bez tych nakładek aby być gotowy do jazdy w terenie. Użyłem ich raz podczas pięciotygodniowej wyprawy po Skandynawii, gdzie większość czasu jazda odbywała się na asfalcie.

https://sw-motech.com/en/products/ergonomics/footrests/4052572039236.htm

Klamki aluminiowe z regulowanym odchyłem

Lepszą precyzję i wyczucie dźwigni zawdzięczam profilowi akcesoryjnych klamek. Regulacja pozwala też dostosować zasięg klamek do własnych preferencji. Osobiście polecam długą dźwignię do sprzęgła i skróconą do hamulca. Anodowane, wzmacniane aluminium zachowa kolor i właściwości przez wiele lat użytkowania.

Takie akcesoryjne klamki znalazłem w bardzo dobrej cenie na Allegro.

https://allegro.pl/oferta/dlugie-klamki-5d-akcesoryjne-sportowe-dzwignie-9711227207?snapshot=MjAyMS0wNC0xMlQyMTozODoyNi43MTdaO2J1eWVyOzhiODdlOTk3OTQ3NjkzZjc4MWJhMDc1ZGI5ZWY4ZDNhMDg2NjIyODcxMGY3ODYyMTM0ZWU4MTkyYTJkMDgyZGM%3D

Płyta centralna (DIY)

Płyta centralna jest obowiązkowym elementem wyposażenia, aby w pełni wykorzystać możliwości bagażowe motocykla. Wiele płyt dostępnych na rynku jest, ku mojemu zaskoczeniu, bardzo drogich i przystosowanych pod konkretne kufry.

Osobiście nie zależało mi na kompatybilności z kufrem, ponieważ preferuję miękki bagaż. Dlatego postanowiłem zaprojektować własną płytę i wyciąć ją w płycie aluminiowej, zmniejszając koszt tego ulepszenia kilkukrotnie. Dzisiaj udostępniam projekt zupełnie za darmo, tak aby każdy mógł na tym skorzystać:

Gmole Kappa

Przeznaczenie gmoli jest wszystkim znane – mają chronić motocykl przed kosztownymi szkodami. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie. Gmole służą też jako stelaż do zamontowania drobnych toreb bagażowych. W tym przypadku najbardziej odpowiadały mi gmole Kappa.

Początkowo przypięte do nich miałem zwykłe torby nerki, które jednak po kilku wyprawach rozsypały się doszczętnie. Teraz korzystam z Kriega OS-6 i muszę wspomnieć, że materiał z jakiego zrobione są produkty Kriegi są po prostu kosmiczne… nieziemsko wytrzymałe i w pełni nieprzemakalne.

Stelaż boczny Hepco&Becker

Stelaż, podobnie jak gmole, wybrałem sugerując się uniwersalnością montażu. Proste rury bez żadnych wypłaszczeń ani otworów na montaż kufrów to pierwszy parametr jakim się sugerowałem. Drugi, równie ważny to aż cztery punkty montażu i połączenie stelaża rurką z tyłu. Taka konstrukcja jest niesamowicie mocna i trwała. Bez łączenia z tyłu, inne stelaże szybko by się wygięły po kilku upuszczeniach motocykla na ziemię.

Samodzielnie wykonany dolny deflektor

Doświadczeni posiadacze XT660 dobrze znają problem z tzw. buffetingiem czyli turbulencjami powietrza w obrębie kasku kierowcy. Więcej o tym zagadnieniu piszę w poście, w którym udostępniam też szablon takiego deflektora:

Platforma stelaża pod torby Kriega OS

Sakwy Kriega OS-32 można zamontować do motocykla na dwa sposoby: mocując je bezpośrednio do stelaża lub zaczepiając do specjalnej uniwersalnej płyty. To drugie rozwiązanie ma tę zaletę, że ściąganie i zakładanie obu toreb trwa mniej niż 60 sekund, jest o wiele wygodniejsze, a mocowanie jest pewne i solidne. Dodatkowo płyta umożliwia spięcie toreb specjalnym pasem ze stalową liną, dzięki czemu można zabezpieczyć je przed kradzieżą.

Płyty są modularne i pozwalają mocować wszystkie z toreb Kriega w łatwy i szybki sposób.

Tuba narzędziowa Marselus

Jeśli jeżdżę na krótkie trasy offroad, narzędziówkę trzymam w małej torbie Kriega OS-6 lub OS-12 zamocowanej na płycie centralnej. Na dłuższe wyprawy wrzucam ją na sam spód jednej z bocznych sakw Kriega OS-32.

Na pięciotygodniową wyprawę po Norwegii, którą przejechaliśmy z Olą, wykorzystałem tubę narzędziową przypiętą z przodu do gmola. To rozwiazanie wymagało dospawania elementu montażowego. Dodatkowo zabezpieczyłem narzędziówkę dwoma sporymi opaskami zaciskowymi. Powodem było to, że bagaż był już maksymalnie zapakowany.

Trzeba mieć na uwadze, że narzędziówka w tym miejscu nie sprawdzi się w przypadku wjechania w wysokie koleiny.

https://www.marselus.pl/pl/p/Tuba-narzedziowa-narzedziowka-duza/384

Stopka centralna

Kolejny niezbędny element każdego motocykla. Stopka centralna usprawni wymianę tylnej opony, smarowanie łańcucha i zmianę łańcucha czy klocków hamulcowych.

Stopka centralna może też uratować życie kiedy przyjdzie nam wymieniać oponę w terenie. W połączeniu ze stopką boczną, stworzą narzędzie do ściągania opony. Osobiście nie miałem jeszcze okazji korzystać i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał 😉

http://www.darkojak.rkr.pl/Deflektor/stopki%20centralne%20Yamaha%20xt660z.html

Uchwyt na telefon Quadlock

Najlepszy motocyklowy prezent jaki dostałem, dostałem od Oli i jest to Quadlock z modułem antywibracyjnym. Muszę przyznać, że działa tak dobrze jak go reklamują.

Wcześniej przez kilka lat służył mi RAM X-Grip, który ostatecznie złamał się na ostatnim odcinku rajdu Wilcza Sfora napędzanego przez Yamaha. Była to jednak cena stanięcia podwójnie na podium. 1 miejsce jako najlepszy zawodnik Yamaha oraz 3 miejsce w ogólnej klasyfikacji klasy Adventure. Jak na debiutowy rajd myślę, że całkiem dobrze poszło.

Obecnie uchwytu RAM używam jedynie sporadycznie do mocowania kamery GoPro.

https://www.quadlockcase.com/collections/shop-other/products/motorcycle-scooter-mount-universal-fit?variant=663522082832

Ładowarka USB

Zarówno wypady jednodniowe jak i te wielotygodniowe nie obejdą się bez użycia ładowarki. Czy to telefon, nawigacja czy aparat, możliwość ładowania jest niezbędna.

Z przodu tania ładowarka chińska, z której ładowany jest telefon do nawigacji.

Z tyłu, pod kanapą, ładowarka z gniazdem SAE. Kabelek pociągnięty jest do sakw gdzie ładuję powerbanki podczas dłuższych wypraw. W ten sposób jestem elektrycznie samowystarczalny. Z odrobiną zapasów żywnościowych jestem w stanie spędzić kilka dni poza szlakiem. W przypadku noclegu na polu namiotowym nie potrzebuję płacić za prąd.

Deflektor

Z deflektora skorzystałem tylko raz, podczas wyprawy po Skandynawii. Był to wyjazd nastawiony głównie na jazdę asfaltową, dlatego zdecydowałem się założyć deflektor dla zwiększenia komfortu.

Muszę przyznać, że o ile w piękny dzień jest to fajny gadżet, to podczas jazdy w deszczu, niestety działa na niekorzyść. Krople wody przylegają do pleksi i skutecznie ograniczają pole widzenia. Dlatego drugi raz w deszczowe miejsca na pewno bym go nie zabrał. Na pewno nie jest to też dobry gadżet do jazdy poza terenem. Pewnie użyję go jeszcze kiedyś jeśli będę planował dłuższy dojazd asfaltem.

Modyfikacje

Przełącznik ABS

Zdecydowanie najważniejsza modyfikacja kiedy planujemy jazdę w terenie. Niestety Tenere 660 nie posiada przełącznika domyślnie, dlatego musiała nastąpić drobna modyfikacja odcinająca ABS na pstryku.

Wodoszczelny przełącznik ABS od SW-Motech dobrze się do tego sprawdza.

https://sw-motech.com/en/products/power+supply/4052572021545.htm

Sprężyny progresywne Hyperpro Combi Kit

Po wyliczeniu kilogramów bagażu i dwóch pasażerów obawiałem się, że zawieszenie Tenerki może się poddać w nieoczekiwanym momencie. Zdecydowałem się na upgrade w postaci progresywnych sprężyn. Jest to zdecydowanie tańsza modyfikacja niż wymiana całego zawieszenia.

Gdybym tylko wiedział jak wielką różnicę w jeździe zrobi Hyperpro to byłaby to jedna z pierwszych inwestycji w Tenerkę. Mała rzecz, a różnica jest kolosalna.

Na asfalcie nierówności są wybierane w sposób niemal nieodczuwalny.

W terenie wielokrotnie dobijałem amortyzator, co skutkowało destabilizacją motocykla i wybijaniem koła. Przy progresywnych sprężynach dobicie amortyzatora jest praktycznie niemożliwe. Sprężyna robi się twardsza w miarę nacisku co sprawia, że motocykl płynie po terenie.

https://www.off-the-road.de/en/XT-660Z-otr/Suspension-wheels/Hyperpro-Combi-Kit-Yamaha-XT-660ZA-ABS-Tenere-2011.html

Podgrzewane manetki Oxford

Podróże uczą. Jesienna wyprawa po Ukrainie nauczyła mnie, że najzimniej jest zawsze w palce, a rozmrażanie ich co 30 minut przykładając do silnika jest mało efektywnym sposobem poruszania się. Po powrocie pierwsze co zakupiłem to ogrzewane manetki Oxford. Mają bardzo fajny grip adventure.

Jeśli się jeździ w terenie zimą i jesienią to raz na sezon, albo raczej raz na 30 000 km trzeba podkleić je od nowa.

Trzeba pamiętać, że nieprzemakalność rękawiczek zostanie uszkodzona jeśli stosujemy podgrzewane manetki. Jednak dla mnie jest to sprawiedliwa cena. Jeśli jadę w deszczu w niskich temperaturach, wolę jechać w mokrych a ciepłych rękawiczkach niż w suchych, a z przemarzniętymi palcami.

Oxford podgrzewane manetki

Długa dźwignia sprzęgła

Dajcie mi wystarczająco długą dźwignię i wystarczająco mocną podporę, a sam jeden poruszę cały glob – tę mądrość Archimedesa postanowiłem zastosować, aby zmniejszyć wysiłek operowania sprzęgłem jednym palcem.

Pasującą dźwignię z łatwością znalazłem poprzez wyszukiwarkę sklepu yama-sklep.pl. Eureka! Model dźwigni [1WS1634000] z MT-07 jest niemal identyczny jak ten z Tenere XT660Z. Różnią się jedynie długością, co świadczy o tym, że Yamaha skutecznie stosuje ulepszenia w nowych modelach motocykli, nawet w przypadku takich drobnych różnic jak długość dźwigni sprzęgła.

Z kodem promocyjnym advanywhere dostajecie 6% zniżkę na zakupy na yama-sklep.pl

I muszę wspomnieć, że ta wyszukiwarka jest genialna. Można z łatwością znaleźć część po roczniku, nazwie, modelu czy numerze części.

Interaktywne schematy często pomagały mi też zrozumieć budowę poszczególnych elementów i w razie potrzeby zamówić poszczególne części, takie jak lusterko czy dźwignia hamulca nożnego.

Intuicyjna i łatwa w obsłudze wyszukiwarka części na yama-sklep.pl

Podwójny wydech Akrapovič 

Tę modyfikację uskutecznił poprzedni właściciel Tenerki. Oprócz zmniejszenia wagi i zwiększenia osiągów Akrapovič daje niepowtarzalny dźwięk jednocylindrowej XT660Z.

https://www.akrapovic.com/en/moto/product/1037/Yamaha/XT-660-X-R/2016/Slip-On-Line-Titanium?brandId=41&modelId=318&yearId=4139

Czarna szyba

Szybę pomalowałem trochę ze względów estetycznych, a trochę z praktycznych. Nieprzezroczysta szyba daje trochę cienia na nawigację, przez co w słoneczne dni lepiej widać na ekran. Nie ukrywam, że zmusza ona też na patrzenie w dal, co pomagało uczyć się poprawnego patrzenia podczas jazdy w terenie. Jednak głównie przeszkadzało mi czyszczenie standardowej wersji.

Podsumowanie

Yamaha Tenere XT660ZA to mój pierwszy motocykl typu adventure. Zdecydowałem się na jego zakup po próbie podróży na ścigaczu. O tamtej wyprawie można przeczytać tutaj: Ścigacz na dalekie podróże?

Każdy kilometr Tenerką otwierał mi oczy coraz szerzej na świat zarówno motocyklowy jak i podróżniczy. Dziesiątki tysięcy kilometrów pokazały mi wiele niuansów o jeździe i podróżowaniu. Przez 60 000 kilometrów ulepszałem komfort i użyteczność mojego egzemplarza.

XT660ZA nie jest motocyklem idealnym. Nie jest idealny na asfalt, nie jest idealny w teren. Nie jest najlepszą opcją na długodystansowe wyprawy. Nie jest doskonały do cięcia po autostradach, ani do enduro… Ale we wszystkich tych rzeczach jest wystarczająco dobry. I to właśnie ta uniwersalność i niezawodność jest największym atutem Yamahy Tenere.

Dzisiaj, po trzech latach (nie sezonach, ponieważ fascynacja jazdą nie pozwala mi zimować motocykla na długo), mogę stwierdzić, że moja Tenerka jest kompletna i posiada wszystko czego potrzeba do komfortowej jazdy w każdych warunkach. A ja jestem bogatszy w wiedzę, którą chętnie się dzielę na blogu.

2 myśli na “Moje modyfikacje i akcesoria do XT660ZA”

  1. Pingback: Norwegia 2021 – Rozdział I – AdvAnywhere

  2. Pingback: Turcja 2022 – Rozdział I – AdvAnywhere

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.